Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.pngbbcbcddcd717a7f72ce86d8e54fa7c1c
bip4.pngf5f3c7c3af6c91da309b5ecaeedb9221
Wizyta przedstawicieli oświaty z Kołomyi w Nysie
Dodano: 04-12-2015 | Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji | wyświetleń: 3453
Wyślij link mailem
grafika

W dniach 30.11-02.12.2015r. Gmina Nysa wspólnie z Gminnym Zarządem Oświaty gościła delegację z partnerskiego miasta Kołomyja na Ukrainie. Była to  robocza wizyta przedstawicieli oświaty na czele z Naczelnikiem Departamentu Oświaty w Kołomyi – Vasylem Vintoniakiem.

 

  

 

Głównym celem wizyty było podpisanie umów o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 3 w Nysie, a Ogólnokształcącą Szkołą I-II stopnia nr 7 w  Kołomyi oraz Gimnazjum nr 1 w Nysie, a Przyrodniczo - Matematycznym Liceum w  Kołomyi. - To krok w dobrym kierunku. - mówi Wiceburmistrz Nysy Piotr Bobak. - Cenne jest to, że będziemy w tych wszystkich celach angażować naszą młodzież. Takie działania z pewnością pomogą nam pokonać pewne stereotypy, które wciąż jeszcze funkcjonują. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie tylko rozkwitać.

 

 

Podobnego zdania jest radny Janusz Chabiński, Przewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Socjalnych. - Takie umowy są niezwykle ważne. Ta współpraca musi być sformalizowana, bez tego szkoły nie mogą się starać o pozyskanie pomocy w ramach współpracy transgranicznej z państwami spoza Unii Europejskiej. Wiadomo, że dla osób z Ukrainy jest ciężko przyjechać do Polski czy wysłać tu młodzież, ponieważ wiążę się to z wydatkami. Mamy nadzieję, że pierwsi uczniowie przyjadą do nas już na Dni Nysy.

  

 

 Podpisanie umowy partnerskiej w Gimnazjum nr 1 w Nysie

 

 

 Podpisanie umowy partnerskiej w SP nr 3 w Nysie.

 

 

Po uroczystym podpisaniu umów goście zapoznali się z działalnością obu placówek. Mieli także okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt dydaktyczny, wykorzystywany przez uczniów do nauki jak np. interaktywne tablice. – Goście ze Wschodu byli bardzo zainteresowani tym jak u nas przeprowadza się lekcje. – mówi Dyrektor Gminnego Zarządu Oświat, Adam Fujarczuk.

 

 

Podczas wizyty w Nysie goście zwiedzili również miasto,  Muzeum Powiatowe w Nysie, Bastion św. Jadwigi, gdzie był przedstawiony film o Nysie pod tytułem „Kalejdoskop wrażeń” oraz wystawę multimedialną o kościołach pogranicza w wersji 3D. 

 

 

   

 

 

Ponadto, w trakcie wizyty odbyły się spotkania robocze, podczas których omawiane były kierunki współpracy na kolejne lata. Tematem było rozwinięcie współpracy, od wymiany młodzieży i nauczycieli, aż po realizacje wspólnych projektów. Stanowi to kolejny krok w kierunku unijnej integracji i zniesienia barier stereotypowych oraz zacieśnienia stosunków międzysąsiedzkich.

 

 

Ważnym punktem wizyty przedstawicieli oświaty z Kołomyi było spotkanie z dr inż. Mariuszem Kołosowskim, Prorektorem ds. studenckich i dydaktyki w PWSZ oraz Anną Opałką, kierownikiem Działu Kontaktów Zewnętrznych.  W spotkaniu wzięli udział  studenci z Ukrainy, którzy opowiedzieli  o studiowaniu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.

 

 

Jak zaznacza Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie - Paweł Nakonieczny czas na rozszerzenie partnerstwa Nysy i Kołomyi, które od lat dobrze funkcjonuje. - Obecnie współpracę zaczynają placówki edukacyjne. Właśnie została podpisana umowa partnerska. Do tej spory nie było takiej umowy, chociaż młodzież ze szkół się odwiedzała, a do tej pory takiego oficjalnego dokumentu nie było. Dzięki temu szkoły będą mogły ze sobą współpracować, a taka umowa gwarantuje poważne podejście do sprawy przez obu partnerów.

 

 

   

 

  

 

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miejski w Nysie

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ